CAN KADEROĞLU: ARADIĞIMIZ MERHEM BAŞKANLIK DEĞİL

unnamedÇubuk Gençlik Kültür Derneği başkanı Can Kaderoğlu referanduma ilişkin düşüncelerini Ufuk Gazatesiyle paylaştı. Yerelden, tek parti dönemine kadar bir çok konuya değinen Can Kaderoğlu; Çubuk gibi ilçelerde bu konunun bilhassa gençler arasında tartışılabilmesi için geniş bir platform kurulmasını önerdi.

 

Ufuk gazetesinin yer verdiği söyleşinin tamamı şu şekilde:

 

 

“YANGINDAN MAL KAÇIRARAK…”

Anayasa değişikliğinin olağanüstü hal döneminde gerçekleştirilmek istendiğini belirten Kaderoğlu, “Yangından mal kaçırarak anayasa yaparsak, yarın yangın yerine dönme ihtimali olan ülkemizde çok büyük cefalar çekeriz” dedi.

Kaderoğlu; “Kimsenin neyi oyladığını bilmediği bir şey ancak ve ancak kör dövüşüdür. Bir yandan birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulduğu söylenen bir dönem, öte yandan ülkemizi kabak gibi ortadan ikiye ayıran bir referandum var. Bunu yapmak ülkemizi her haliyle zora sokacaktır. Gençlerin işsizliği, terör ve ekonomik dar boğaz gibi keskin sorunlarımız varken bir de sonucu ne olursa olsun ülkemizi zaafa sürükleyecek bir tartışma yürütmek bize göre doğru değildir. En azından şu an ülkemizin yaralarına aradığı merhem başkanlık değildir. Bakın dünyanın bütün müreffeh ülkeleri anayasa gibi en önemli metinlerini, olağan ve katılımcı bir şekilde yaparlar. Çağa ayak uydurmak ve en geniş toplumsal bağlaşmayı yaratmanın bilinen en iyi yolu budur. Fakat bugün yaşadıklarımızın olağanüstülüğünü geçin, adıyla sanıyla bir Olağanüstü Hal döneminde böylesi kritik bir meseleyi önümüze getiriyorlar. Biz, halkımızın böylesi bir tartışmada taraf olurken bilgiye ulaşma hakkına riayet edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İçeriğe dair söyleyecek çok sözümüz var, ama esasa dair eleştirilerimizin öncesinde usule dair sorunları çözülmelidir. Yangından mal kaçırarak anayasa yaparsak, yarın yangın yerine dönme ihtimali olan ülkemizde çok büyük cefalar çekeriz” şeklinde konuştu.

“1923-1946 ARASI BİR LABORATUVARDI”

Tek parti dönemine ilişkin haksız eleştiriler getirildiğini belirten ÇKGD Başkanı Can Kaderoğlu 1923-1946 aralığını bir laboratuvar olarak değerlendirirken, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Tek parti dönemine ilişkin tarih bilgisi ve bilimsel yaklaşımdan uzak değerlendirmeler popülerleşti bugünlerde. Ülkemiz açısından 1923-1946 arası dönem bir laboratuvardır. Art niyetli kimseler bunu diktatörlük vesair diye niteliyor. O döneme diktatörlük diyerek bugün bu önerilen sistemin propagandasını yapmak aklımızla dalga geçmektir. Dünyevi hakimiyetin bir kişinin ya da ailenin elinden alınıp halkın iradesine verilmesinin biçimsel tartışması yapılmıştır bu sürede. Bu açıdan bakıldığından cumhuriyetin ve laikliğin ne büyük bir değer olduğu özellikle 15 Temmuz kalkışmasından sonra daha da belirginleşmiştir. Birilerinin elinde çekiç var ve memleketin her sorununu çivi sanıyor. İşsizlik diyorsun çözümü başkanlık diyor, terör diyorsun, dış politikadaki fiyasko diyorsun, toplumsal adaletsizlik diyorsun, geleceksizlik, pahalılık, doların hali, eğitimin geldiği durum ve bir sürü sorun sayıyorsunuz cevabı bir hap olarak karşınıza çıkıyor: BAŞKANLIK! Bu yaklaşımı sağlıklı bulmadığımızın altını bir kez daha çok kesin bir şekilde çiziyorum.

PLATFORM ÖNERİSİ

Ayrıca Çubuk gibi ilçelerde bu konunun bilhassa gençler arasında tartışılabilmesi için bir geniş platform kurulmasını öneriyoruz. Bu platformda gençler olarak bizlerin en geniş toplum kesimlerine seslenebilmemizin önü açılmalı ve bizlere yaraşan demokratik tartışma kültürünü geliştirebileceğimizi düşünüyoruz. Ülkemiz hepimizin, referandumlar gelip geçer ama biz birbirimize sahip çıkarak, eleştirip geliştirerek bu vatanı her türlü sıkıntıya karşı güçlü hale getireceğiz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.